Choroba Hashimoto - inaczej przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy to jedna z najczęściej diagnozowanych w ostatnim czasie chorób z autoagresji - dotyka znacznej ilości kobiet, a także coraz częściej mężczyzn.
Nie masz pewności czy cierpisz na Hashimoto - zobacz, kiedy powinno się rozpocząć diagnostykę:
- jest ci stale chłodno
- odczuwasz zmęczenie i apatię, także osłabienie i niechęć do działania
- masz trudności z koncentracją i skupieniem
- masz powolny metabolizm
- odczuwasz bóle mięśniowe
- Twoja skóra jest sucha lub łuszczy się
- wypadają Ci włosy
- czujesz głód trudny do zaspokojenia
Hashimoto jest schorzeniem, którego początek jest praktycznie niezauważalny i prawie bezobjawowy. Nieznane są też przyczyny z których organizm atakuje i niszczy własne tkanki.
Jednak właściwie zdiagnozowana oraz przy wsparciu odpowiednim żywieniem - może zostać opanowana.
Samo przyjmowanie leków nie wyczerpuje tematu holistycznego podejścia do tej choroby.
Ustalenie odpowiedniej diety oraz przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych powinno więc stać się więc pierwszą czynnością po otrzymaniu potwierdzonej diagnozy.
Dieta przy Hashimoto może pomóc min. niwelować skutki choroby - wyciszyć jej objawy oraz wspomóc farmakoterapię. Coraz więcej jest naukowych sygnałów, że dietą można zredukować stan zapalny tarczycy oraz skutecznie obniżyć ilość przeciwciał.
W wielu przypadkach (ale nie zawsze!) wykluczenie z diety substancji antyodżywczych - zakłócających pracę/produkcję hormonów tarczycy min. glutenu, laktozy, kazeiny może przynieść doskonałe rezultaty. Pamiętaj, że nie wystarczy wykluczyć, należy też zadbać o uzupełnienie niezbędnych substancji tak, aby Twój organizm miał wszystkie składniki potrzebne do jego funkcjonowania!
Dowiedz się, jaka dieta będzie optymalna dla Ciebie. |