Niedoczynność tarczycy, czy jest tym samym, co choroba Hashimoto?
Nie - ale wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
Do niedoczynności może dojść min. kiedy mamy chorobę Hashimoto, na tle zapalnym - ale nie jest ona równoznaczna z tą chorobą.
Niedoczynność pojawia się także (oczywista po wycięciu tarczycy) po leczeniu nadczynności, przy występujących na tarczycy guzach, a także może być wynikiem dużego niedoboru jodu.
Podobnie jak w przypadku choroby Hashimoto - wiąże się z objawami tj. ciągłe uczucie chłodu, zmęczenie a nawet depresja, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, sucha skóra, wypadające włosy, łamiące się paznokcie, obrzęki - szczególnie górnej połowy ciała, wzrost masy ciała mimo niedużych porcji jedzenia, brak popędu płciowego, bóle mięśni i stawów, zaburzenia cyklu miesięcznego oraz problemy z zajściem w ciążę. Często towarzyszy niedoczynności podniesiony poziom cholesterolu lub cukru. Może też pojawić się wole/zgrubienie na szyi.
Prawidłowej klasyfikacji może dokonać wyłącznie lekarz endokrynolog.
Głównym problemem przy niedoczynności jest rozregulowany metabolizm - przez co kilogramy pojawiają się bardzo szybko. Zaburzona zostaje gospodarka organizmu w zakresie np. wapnia, fosforu. Problem pogłębia też zaburzona wchłanialność - nie tylko hormonów, ale i witamin oraz substancji mineralnych.
I tu oprócz farmakologicznego uzupełnienia brakujących hormonów - niezbędna okazuje się dieta oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.
Główne cele: przywrócić prawidłowy metabolizm. Zdiagnozować towarzyszące zaburzenia (min. nietolerancje pokarmowe). Zwiększyć biodostępność witamin, minerałów oraz uwrażliwienie organizmu na podawane hormony. Zmniejszyć masę ciała. |